ROK 1995

Začátky florbalu v Čelákovicích

Přichází rok 1994 a florbal dorazil do Čelákovic. První parta florbalistů se dává dohromady v sokolovně a zakládá se nový čelákovický florbalový klub. V tomto roce se také odehrálo historické utkání florbalu mezi čelákovickými florbalisty a házenkáři, z nichž mnozí po rozpadu házené skončili v náručí florbalu a Orky. Postupně s florbalem začali koketovat lidé z různých čelákovických klubů a sportů. Například od fotbalu zběhnul k florbalu Roman Čečák, tenisovou raketu vyměnil za florbalku Štěpán Myslivec, stejně jako od stolního tenisu přišel Michal Novotný. Největší příliv sportovců přišel z házené – Marek Skalický, Ladislav Nosek, Martin Bajer, Tomáš Bartoň, Petr Klauda, Václav Dragoun a další.

Jak tedy vznikla Orka

V polovině roku 1995 chtěla část hráčů jít cestou výkonnostního sportu, kvalitních tréninkůa úspěchu v ligové soutěži. Pod vedením trojice zakladatelů Skalický, Myslivec a Nosek opustili dosavadní klub a v červnu založili vlastní. Název je připisován Liboru Tomečkovi, který se inspiroval filmem Orka zabiják. Prvním trenérem se stal Bohumil Tomeček. Hned v létě roku 1995 se hráči Orky vydali na své první letní soustředění do Poběžovic. Sezonu pak tým absolvoval ve druhé lize. Bohužel hned tři kamarádi stojící u zrodu Orky nás předčasně opustili a nyní sledují naše úspěchy z florbalového nebe. Štěpáne, Láďo a Bohouši, díky moc, nezapomeneme…

Mužský tým

S rokem 1997 je spojen jeden z největších úspěchů klubu. Muži bojující ve druhé lize okupují její špičku a soupeří s družstvem z Lovosic o vítězství a právo na postup mezi 12 nejlepších družstev v republice. Tento boj sice v závěru prohrává, ovšem lovosický tým postihly problémy a Orka otevřené okénko do nejvyšší soutěže využívá a pro sezonu 1997/1998 se stává účastníkem 1. florbalové ligy. Rok v první lize přinesl jejím aktérům několik momentů, na které jistě nezapomenou celý život. Vítězství s úřadujícím mistrem 1. SC Vítkovice, nešťastná remíza s budoucím mistrem Tatranem Střešovice, ale také osudné porážky s Jihlavou a Brnem, které nás odsoudily k návratu do 2. ligy, ve které jsme strávili následujících 9 let. Po sestupu z první ligy nás čekalo období tvrdé práce a pokus znovu dobýt postupové pozice. Po období hledání vhodného člověka na trenérský post se na několik sezon ujal kormidla Jindra Rudel. V roce 2001 přebírá mužstvo Václav Dragoun. Na podzim roku 2001 florbal startuje novou soutěž – Pohár Florbalové unie. A Orce se daří hned v zahajovacím ročníku. Po postupu ze základ ních skupin se utkává v osmifinále a čtvrtfinále s tehdy už extraligovými kluby Sparta Praha a Buldogs Brno. Na domácí půdě dokázala Orka oba zápasy vyhrát 3:2 a postoupila s velkými oslavami do závěrečných bojů finálové čtyřky v Ostravě. V semifinále ovšem až po samostatných nájezdech končí s SSK Future a odváží si bronzové medaile.

Pohár CFBU 2001

V roce 2005, v době desátého výročí klubu, přichází Orka se zajímavým tahem, když angažuje trenérku Zuzanu Martínkovou. Žena u kormidla mužského týmu si vedla dobře a cíl pro sezonu – udržet v těžké konkurenci druhou nejvyšší ligu – byl splněn. Po roce se žezla ujímá Michal Truneček, první ligu se už ale zachránit nepodařilo a Orka klesá do 2. florbalové ligy. Týmu se po sestupu ujímá nový trenér Martin Bajer a zůstává na pozici dlouhých 10 let. Stává se tak nejdéle sloužícím trenérem v klubu. Orka vždy jistě udržela svoji pozici ve druhé lize a pohybovala se v horní polovině tabulky. 

ROK 2008

V sezoně 2014/2015 byla nově vytvořena kvalitnější třetí nejvyšší soutěž – Národní florbalová liga. Orka do ní postoupila a v hned jejím prvním ročníku zabodovala a skončila na 4. místě. Soutěže se neustále zkvalitňují a Orka postupně klesá v tabulce k nižším patrům a musí se dvakrát zachraňovat v play-down. Je jasné, že si již nevystačí jen s vlastními odchovanci a musí posílit a omladit. Do týmu se začínají zapracovávat nadějní mladí hráči a junioři, a i herní styl se začíná pomalu měnit. Trenérského žezla se ujímá Michal Schwan a mladý tým se začíná sehrávat. Do Orky se vrací ze Sparty její odchovanci a Orka opět míří ke špičce tabulky. V sezoně 2018/2019 nám těsně unikl postup do 1. ligy, když jsme neuspěli v baráži. Ještě lepší výsledky přišly v aktuální sezoně, Orka vyhrála základní část i první zápasy v play-off, pak ale byla bohužel kvůli pandemii ukončena a postup se nekoná. 

ROK 2018